top of page

Timey-Wimey: розмова з організаторками збірки

  • Фото автора: МЗУТ
    МЗУТ
  • 4 дні тому
  • Читати 8 хв


Поки ми всі чекаємо на відкриття передзамовлень і вихід української благодійної збірки по Доктору Хто, команда МЗУТу вирішила трошки розпитати команду організаторок Timey-Wimey про роботу над проєктом та всяке інше. Щоб трохи скрасити наше і ваше очікування, а також щою ще трохи привідкрити для вас цю. прекрасну ініціативу!


Але спочатку знайомство з усією командою:




А поговорили ми з пані Юлею Морева, пані Kapatsyunya та пані Дар'єю Тмин.


А тепер до самої розмови!



Якщо можна, розкажіть трошки про себе, як потрапили у фандом.


Пані Юлія:

Моє знайомство з Доктором Хто почалось ще коли я була підлітком, десь 12 років тому, не памʼятаю хто мені порадив подивитись серіал, але та людина не помилилась що мене затягне і в майбутньому я навіть буду абʼюзити людей, щоб ті дивились через мене сезони з моїми любімчиками аахахаха (підлітки вони такі)) Але все йшло не так прекрасно, бо у мене були паузи і досить мені. Перша коли зʼявився 12й Док, після першої серії я закинула серіал десь на півтора роки, бо я тупо не могла його прийняти після улюбленого 11го, а тепер вони обидва мої улюблені Доки) життя бентежне. Після того була перерва як зʼявилась 13а, я подивилась десь пів сезона і забила, бо я щось аж розчарувалась. І так жила собі спокійно багато років, аж поки не зʼявився Шуті і ідея зробити збірку, тоді я передивилась всі серії сучасного ДХ (до класики так досі і не дійшла, але думаю колись це точно станеться) і заодно змінила свою думку що до багато чого і більшість була в хорошу сторону.


Пані Kapatsyunya:

Привіт, я Kapatsyunya, кураторка збірки “Timey-Wimey”✨️


Мій шлях у фандомі розпочався у 2017 році. Тоді, взимку, я довго хворіла і, не маючи чим зайнятись, вирішила подивитися якийсь довгий серіал. Вибір був великий, але з дитинства мене захоплював космос — і саме це, мабуть, найбільше вплинуло на те, чому я почала обожнювати «Доктора Хто».


Моїм улюбленим, звісно, став Десятий Доктор, а ще я дуже полюбила Донну. Я закінчила цей серіальний марафон за три місяці — якраз за тиждень до виходу десятого сезону з Капальді. Чесно кажучи, у восьмому та дев’ятому сезонах цей сварливий дід мене трохи лякав, але в десятому я поглянула на нього зовсім інакше — і зрештою полюбила найбільше з усіх.

Тож тепер я тут;)


Звідки пішла ідея організувати фанзбірку? Як зібралася команда під неї?


Пані Юлія:

Все почалось з мене і думки що я теж хочу робити щось важливе і класне, а ідея саме про збірку по ДХ прийшла дуже спонтанно. Я тоді сама ще не вірила, що реально пишу Капацюні з пропозицією зробити це разом. Вона відразу погодилась і ми офігівали разом, що якщо все вийде, то ми будем оргами по одному з улюблених фандомів) Далі був пост з опитуванням, щоб зрозуміти чи взагалі це комусь треба і так до нас випадково доєдналась пані Веселка, яка привела за собою і інших чарівних пані. Чому я дуже рада і досі здивована, що загалом зібрались стільки класних людей разом.


Пані Kapatsyunya:

Насправді я мріяла про фан-збірку по «Доктору Хто» ще з 2022 року, але в мене не було ні досвіду організації, ні участі в таких ініціативах. Тому я почала брати участь у цікавих мені проєктах українського самвидаву. Але, звісно, без підтримки і лише з власним бажанням я не хотіла починати щось таке масштабне самостійно.


Пізніше я познайомилася з Моревою Юлею, і саме вона запропонувала організувати збірку. Ми почали збирати інформацію в соцмережах — чи взагалі українці цікавляться Доктором. І, якщо чесно, результат мене приємно вразив — я не очікувала, що так багато крутих митців люблять цей серіал та хочуть взяти участь у цьому проєкті.


Через кілька місяців ми завербували пані Веселку до себе в команду як кураторку художників. Вона, вже як досвідчена організаторка, покликала до нас пані Тмин — верстальницю. Потім до нас приєдналися пані Лаєр як кураторка письменників та пані Рему як перекладачка.


І я дуже їм вдячна за підтримку та допомогу з організацією нашого проєкту!


Пані Дар'я:

Мене покликала пані Веселка на роль верстальниці й я одразу погодилася, бо люблю верстати і Доктора Хто. Навіть не пам’ятаю чому і коли прийшла в фанхату. Мабуть, році в 2014-15. Пам’ятаю, що намагалася почати дивитися з першого сезону ребуту (2005 року), але не витримала рівня абсурдності й кинула, а пізніше спробувала подивитися 5 сезон (перший із 11 Доктором) і від цього моменту якось і понеслося.


Чи була якась комунікація з BBC чи ви просто опиралися на умови викладені на офіційному сайті Доктора Хто в вкладці FAQ?


Пані Юлія:

Так, ми писали на емейл ББС, щоб впевнитись чи можна нам робити благодійну збірку, бо інформація на сайті то одне, але ж збірка благодійна і буде продаватись, то мали перепитати. Вони дали добро і сказали головне слідуйте інфі на сайті і все буде гуд)


Пані Kapatsyunya:

Так, ми звертались до офіційних представників BBC. Нам надали дозвіл та попросили дотримуватись зазначених на офіційному сайті Доктора Хто обмежень щодо створення фанатських проєктів.


Як вам взагалі досвід організації, бо як ми розуємо, це не перша ваша фан-збірка? Чи відчувається якась різниця? Чи були якісь складнощі?


Пані Юлія:

Для нас з Капацюнею то перший організаторський досвід і вона хоча б прото як учасниця раніше бала участь, а я взагалі вперше. Поки сказати важко як мені, бо в мої обовʼязки входить багато комунікації, друк, відправки, волонтерка і всяке таке, тому буде видно по закінченню. Сподіваюсь все пройде гуд)


Пані Kapatsyunya:

Раніше я брала участь у проєктах лише як художниця, але ніколи — як організаторка, тож це для мене новий досвід. Найважчим, насправді, було встигнути створити весь візуальний матеріал для соцмереж за кілька місяців. Це було для мене справжнім пеклом, адже я довго не могла визначитися з тим, як саме має виглядати дизайн нашого проєкту. А ще робити картинки з відліком. 15 різних, але й однакових зображень… це було занадто😅


Загалом, мені це все сподобалось! Можливо колись захочу організувати ще щось, це не так страшно, як я думала, хоча й важко;)


Пані Дар'я:

Це не перша моя збірка ні в якості просто художниці, ні в якості верстальниці й я відчуваю, що просто вже дуже втомилася. Однак все одно старалася зробити верстку стильною й приємною і сподіваюся, що в мене це вийшло. Труднощі загалом усюди однакові й я з ними вже звикла швидко справлятися.


Ваша збірка трохи вирізняється від помітної частини українських благодійних збірок, що організовувались останнім часом, тим що у вас крім ілюстративного матеріалу є і фанфікшен. Чим це викликано? Чи додає це якихось проблем в організації та роботі над збіркою? Чи є це якоюсь мірою підтримкою фанфікшена, котрий не завжди такий помітний як фанатські ілюстрації?


Пані Юлія:

Ми загалом з самого початку хотіли щоб це були не тільки арти, бо дійсно більше збірок робляться суто з ілюстраціями, тож ми хотіли підтримати і письменників цього фандому. А так як ми не були сильно до чогось привʼязані у текстах, окрім Доків, то фанфікшен в кінці здався крутим завершенням збірки.


Пані Kapatsyunya:

Від самого початку ми планували, що це буде збірка з ілюстраціями та текстами. Тому проблем із цим не було. Але зрештою домовилися, що для кожного Доктора буде лише одна історія — інакше книжка стала б більшою не тільки всередині, а й зовні.


Пані Дар'я:

Фанфікшн це частина будь-якої фандомної культури, тож це цілком логічно давати йому місце в фанатських збірках. Це звичайно й дозволить підняти до нього трохи більший інтерес у людей. Включення фанфікшену насправді не настільки рідкісне серед благодійного самвидаву й це круто.


Чим викликано те, що збірка була обмежена лише Докторами, що йдуть починаючи з 2005 року? І як вплину те, що через текст Ярчика прийшлось розширити часове охоплення і на франшизу в 1990-х роках?


Пані Юлія:

Ми зробили таке обмеження бо не були впевнені що назбираються люди на класику, але і також не хотіли залишати її зовсім без уваги, бо це теж важлива частина ДХ. Тому було прийнято робити якісь відсилки де то можливо і під кінець, коли збірка вже захопить увагу зацікаленого глядача, дати йому\їй трохи зануритись у те що було до сучасного серіалу і таким чином можливо підштовхнути до більшого занурення у всесвіт і перегляд класики.


Пані Kapatsyunya:

Гадаю, не секрет, що серіал 2005 року значно популярніший за олдскул. Ми також не були впевнені, що зможемо зібрати достатню кількість художників для ілюстрацій, тому вирішили обмежитися лише епохою перезапуску.


Сподіваюся, що стаття Ярчика вплине на фанатів і зацікавить їх у перегляді старіших серій ;)


Пані Дар'я:

Більшість фанатів просто знайомі лиш з ньюскулом, бо олдскул важко знайти де подивитися, а в деяких випадках його просто важко дивитися людям, яких не захоплює кінематограф 20 століття. Особливо сайфай того часу і його технологічна обмеженість. 


Яр молодець, ніяких питань до Яра, текст дуже цікавий.


Чи плануєте ви організовувати ще фан-збірки по Доктору Хто? Можливо не тільки по основному серіалу, а по всій франшизі де б основний серіал зустрічався з Торчвудом, Класом, персонажами з коміксів та літератури по Доктору? Чи можливо збірки окремо по спін-оффам, до прикладу, збірка по Торчвуду?


Пані Юлія:

В цьому питанні ми будемо відштовхуватись від успіху та попиту на данну збірку, а далі вже буде видно, але якогось мерчу чи загалом всякого по всесвіту однозначно треба більше)


Пані Kapatsyunya:

У цьому питанні наша команда орієнтуватиметься на успіх і попит цієї збірки. Поки що не можемо сказати напевно — вибачте.


Чи бачите ви, як організатори/ки, якийсь потенціал в серійних фензінах/фан-збірках, щоб містили в собі не тільки художній фанфікш, але й фанатський нонфікшн: статті, огляди, розвідки. Як, до прикладу, в Британії роблять Vworp Vworp чи Doctor Who Appreciation Society?


Пані Юлія:

Знову ж будемо бачити по попиту на данну збірку. Дуже сподіваємось що все пройде супер і в мабутньому буде ще багато таких проєктів і загалом що фандом розвиватиметься. Але такі проєкти  точно треба, тому тримаємо пальці схрещиними і в думках плануємо щось далі, можливо)


Пані Kapatsyunya:

Знову ж таки, будемо орієнтуватися на успіх "Timey-Wimey". Сподіваюся, що після цього про Доктора Хто дізнається більше людей, український фандом зросте й набуде популярності. А тоді — хто зна, можливо, ми разом створимо ще більше чудових фанатських проєктів, будуть нові знайомства, колаборації та сформуємо справжню українську спільноту хувіанів! Я б дуже цього хотіла.


Пані Дар'я:

У цього є потенціал, якщо робити це невеличкими більш класичними зінами/журналами (небагато сторінок, кріплення на скобі). У такому вигляді, який має Timey-Wimey це буде складно постійно робити і технічно, і фінансово, адже вона має 125+ сторінок і тверду обкладинку.


Як ви як організатори та учасники фандому оцінюєт українське крило хувіанів? Чого в нас вистачає, а над чим ще треба попрацювати? Чого не вистачає особисто вам?


Пані Юлія:

Треба щоб нас було більше видно, створювати більше контенту, допомагати один одному, брати участь у різних ярмарках, колабитись з вестернами, бо поки це виглядає як маленьке комʼюніті, де всі інтроверти тусять самі з собою) Хоча знаю що раніііііше, давно, все було краще і навіть були сходки хувіанів в Україні, треба повертати це назад.


Пані Kapatsyunya:

Я бачу, що фанати є — і нас чимало, просто ми поки що трохи не згуртовані. Дуже тішить, що існує така ініціатива, як МЗУТ, і я щиро вдячна вам за вашу працю та популяризацію Доктора Хто серед українців!


Хочеться бачити більше мерчу, зустрічей і колаборацій — не лише з художниками, а й з письменниками, крафтерами, косплеєрами та просто глядачами, які люблять цей серіал.


Що ви порадите творцям хувіанам та читачам, що будуть читати цей допис?


Пані Юлія:

Будьте активними, не бійтесь щось робити, творити контент, мерч, заводити знайомства і тд, нам потрібно розширюватись і показувати що ми є і для України і для світу. А ще купляйте збірку і друковану і електронну версію, якщо ні чим не гірше, якщо не краще, бо нам ще й буде англійська версія і купа додаткового контенту!


Пані Kapatsyunya:

Пораджу не боятися творити — навіть якщо здається, що нішеві фандоми не мають великої аудиторії. У Доктора Хто в Україні є фанати, і їх більше, ніж може здатися на перший погляд. Пишіть, малюйте, знімайте тіктоки, крафтіть — саме завдяки вам фандом оживає й розвивається. 


І обов'язково відмічайте нашу збірку під постами та #timeywimey_ua для поширення вашої творчості!


А читачам — підтримуйте авторів і не бійтеся відкривати для себе нове, навіть якщо це олдскул. Разом ми можемо зробити український фандом Доктора Хто ще сильнішим! ALLONS-Y!


Пані Дар'я:

Не кліпати 👁️👁️

І не забувати фантазувати.



На цьому ми дуже дякуємо шановним організаторкам за надані відповіді, а шановним читачам за те, що дочитали до кінця! Щоб не пропустити передзамовлення, вихід збірки та інші новини про неї закликаємо вас підписатися на аккаунт Timey-Wimey в зручній для вас соцмережі!


Ну і чекайте другу частину нашої маленької колаборації з Timey-Wimey, бо окрім організаторів в нас ще є автора)


Comments


© 2024-2025 Ми застрягли у ТАРДІС​

Powered and secured by Wix

Наш подкаст та сайт ніяк прямо не пов'язаний з BBC.

Ми застрягли у ТАРДІС є фанатським проєктом.

Doctor Who is ©BBC.

bottom of page